• Anasayfa
  • Atölyeler
  • Capoeira Atölyesi
Capoeira Atölyesi

CAPOEIRA ATÖLYESİ

Capoeira, yaratıcılığı ve an içerisinde doğaçlamayı ön plana çıkaran bir sanat formudur. İki kişinin hareket diyaloğu ile yarattıkları oyun ve oyun çemberindekilerle etkileşimine dayalıdır. Capoeira, hareketdeki serbestleşme ile zihin ve bedeninizin özgürleşmesini sağlar. En önemlisi ise Capoeira eğlenmek demektir!

 

Bu atölyede Capoeira müziğini tanıyacak, Portekizce şarkı söyleyip ritimleri hareket yoluyla içselleştireceğiz. Hayvan hareketleriyle yeni olasılıklar keşfedip Capoeira kondisyonu kazanacağız. Capoeira ile kendimizi ifade etmeyi öğrenip doğaçlama çalışmaları yapacağız. Jogo’yu (Capoeira oyunu) ve oyun içersindeki etkileşimi deneyimleyeceğiz.

 

* Atölyeye katılmak için herhangi bir fiziksel yeterliliğe veya deneyime gerek yoktur, ilgisini çeken ve denemek isteyen herkes katılabilir. Yanınızda rahat hareket etmenize izin veren kıyafetler ve temiz bir çift spor ayakkabı getirmenizi tavsiye ederiz.

 

CAPOEIRA NEDİR?

 

Capoeira, 16.yy’da Brezilya’da Afrikalıların yarattığı bir halk sanatıdır. Capoeira, bir savaş sanatı olmakla beraber bir kendini ifade etme şeklidir; içinde dansı, müziği, çeşitli ritüelleri ve oyunları birleştirir. Afrikalılar, kölelik düzenine karşı birliklerini korumak, kültürlerini yaşatmak ve özgürlüklerine kavuşmak için Capoeira ile mücadele vermişlerdir. Capoeira felsefesinin temelinde yatan başkaldırı, kendini ifade etme, katılımcılık gibi değerler bu kökene dayanmaktadır. Çember (roda) içerisinde oynanan Capoeira, grupla yapılan kolektif bir sanattır.

 

EĞİTMEN HAKKINDA

 

"Prateado" Berk Zaloğlu, 2001 senesinde Türkiye’de eğitim vermeye başlayan ilk deneyimli yabancı eğitmen olan Professor Urso ile düzenli Capoeira eğitimine başladı, 2006 senesinde Urso Türkiye’den ayrılana dek aralıksız devam etti. Bunu yanı sıra yurtiçinde, Avrupa’da ve Brezilya’da birçok ustanın (M. João Grande, M. Acordeon, M. Itapuã Beiramar, M. Ferradura, M. Cabello, M. Marrom vb.) atölyelerine katıldı. Bir çok organizasyonda ve medyada Capoeira’yla ilgili etkinliklerde bulundu. 2006 senesinden beri Capoeira Angola eğitimi vermekte olup Samba de Roda ve Maculele eğitiminin yanı sıra diğer Brezilya ritim, dans ve oyunlarıyla da ilgilenmektedir. Yoga, hayvan hareketleri, beden müziği ve Orff yaklaşımı gibi farklı kaynaklardan ilham alarak bunları daha organik bir Capoeira öğrenim şekli için harmanlamaktadır. Ustası Mestre Marrom’un desteğiyle “Marrom e Alunos” ailesinin bir parçası olarak Capoeira Angola’nın tanıtılması ve yaygınlaşması için çalışmaktadır. İTÜ Capoeira kulübünün kurucularından olmakla beraber, İTÜ’de düzenli dersler vermeyi sürdürmektedir